Κατόπιν ολοκλήρωσης των διαδικασιών ανάδειξης των Δημοτικών Τοπικών Οργανώσεων της ΟΝΝΕΔ και της συγκρότησης της Τοπικής Οργάνωσης Αμαρουσίου σε σώμα , νέος πρόεδρος αναλαμβάνει ο κ. Παναγιώτης Μακροποδάρας.
![Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας 1 Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας](https://maroussi.city/wp-content/uploads/2022/12/318773494_892024195502607_6007151323745477374_n-300x248.jpg)
![Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας 2 Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας](https://maroussi.city/wp-content/uploads/2022/12/318122975_6085128168178459_8010414791148251587_n-207x300.jpg)
Στην ευχαριστήρια ανακοίνωσή του δήλωσε :
Είναι τιμή για μένα η εμπιστοσύνη και η στήριξη στην υποψηφιότητά μου για Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου Αναλαμβάνοντας την θέση ευθύνης του Προέδρου, θα συνδράμω με όλες μου τις δυνάμεις για την επίτευξη των στόχων της τοπικής μας οργάνωσης τόσο προς όφελος των νέων ανθρώπων αλλά πρωτίστως για την κοινωνία του Αμαρουσίου. Όλη η ομάδα της ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου αποτελείται από πολύ αξιόλογα άτομα και νιώθω πολύ τυχερός που θα συνεργαστώ μαζί τους , τους ευχαριστώ και δημοσίως !
Η ΟΝΝΕΔ ήταν είναι και θα παραμείνει η πιο ενεργή νεολαία της πατρίδας μας πάντα πρωτοπόρα και δυνατή. Eίναι τιμή και ευθύνη να αποτελείς μέρος της .
Βιογραφικό Παναγιώτη Μακροποδάρα
![Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας 3 Nέος Πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Αμαρουσίου ο Παναγιώτης Μακροποδάρας](https://maroussi.city/wp-content/uploads/2022/12/312536500_5944365162254761_7972590207502594587_n-1-240x300.jpg)
Έχω σπουδάσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ στο τμήμα εκπαιδευτικών ηλεκτρολόγων μηχανικών και έχω αποκτήσει τόσο παιδαγωγική επάρκεια όσο και την ειδικότητα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού. Επίσης έχω πιστοποιηθεί ως τεχνικός δικτύων και υπολογιστών από επίσημο κρατικό φορέα . Παράλληλα έχω συμμετάσχει σε πολλά σεμινάρια και προγράμματα σπουδών αναφορικά με πράσινη ενέργεια και τον ψηφιακό μετασχηματισμό. Εργάζομαι σε έναν από τους μεγαλύτερους ιατρικούς συλλόγους της χώρας ως διοικητικό προσωπικό τα τελευταία τρία χρόνια. Στο παρελθόν έχω εργαστεί ως εκπαιδευτικός Τ.Ε. σε σχολική μονάδα αλλά και ως καθηγητής εργαστηρίου σε εκπαιδευτικό ίδρυμα της χωρας . Επίσης έχω εργαστεί ως ηλεκτρολόγος μηχανικός σε μεγάλες εταιρείες ηλεκτρολογικού υλικού και βιομηχανικού εξοπλισμού.
H πρώτη ενασχόληση μου με τον συνδικαλισμό έρχεται από τα φοιτητικά μου χρόνια από την ΔΑΠ ΑΣΠΑΙΤΕ και εν συνεχεία με την ΟΝΝΕΔ .Στο παρελθόν έχω συμμετάσχει στις γραμματείες Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Πολιτικής Ακαδημίας της ΟΝΝΕΔ, όπως επίσης ήμουν υποψήφιος στις τελευταίες αυτοδιοικητικές εκλογές στο δήμο Αμαρουσίου. Τα τελευταία δύο χρόνια αποτελώ μέρος του Forum Νέων Αμαρουσίου και δραστηριοποιούμαι κοινωνικά στην ευρύτερη περιοχή του Αμαρουσίου.
Ασχολούμαι ενεργά με τον εθελοντισμό τόσο σε τοπικό επίπεδο αλλά και ως εθελοντής διασώστης . Επίσης έχω συμμετάσχει σε προγράμματα του erasmus + ως youth worker στα πλαίσια δημιουργίας άτυπων ομάδων νέων και youth exchange. Παράλληλα έχω δίπλωμα ναυαγοσωστικής και πιστοποίση Fitness Instructor , καθώς στον ελεύθερο χρόνο μου μού αρέσει να γυμνάζομαι και να αθλούμαι.