Με τα αθλήματα στίβου παιδιών υπό μορφή παιχνιδιού ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις των Αθλητικών Τμημάτων του Δήμου Αμαρουσίου

3
Print Friendly, PDF & Email

Παρουσία πλήθους γονέων και φίλων των αθλητικών προγραμμάτων του Δήμου Αμαρουσίου πραγματοποιήθηκαν τα αθλήματα στίβου παιδιών υπό τη μορφή παιχνιδιού στο γήπεδο Ζεκάκου, την Κυριακή 19 Μαΐου, σηματοδοτώντας την έναρξη των αθλητικών εκδηλώσεων με την επιτυχή ολοκλήρωση των προγραμμάτων για την αθλητική περίοδο 2023-2024.

Στα αθλήματα στίβου, όπως σκυταλοδρομία, ακόντιο, πολλαπλά άλματα, άλμα σε μήκος και επί κοντώ, κ.α. συμμετείχαν τα παιδιά από τα αθλητικά προγράμματα του Δήμου Αμαρουσίου που διεξάγονται στο Ζηρίνειο Στάδιο με προπονητή τον Στέφανο Μαριάνο και οι μαθητές/τριες από το 8ο & 15ο Δημοτικό Σχολείο, με υπεύθυνες καθηγήτριες τη Γεσθημανή Φωστηροπούλου και Νάνσυ Μυλωνοπούλου αντίστοιχα.

Εκ μέρους του Δημάρχου Αμαρουσίου Θεόδωρου Αμπατζόγλου, ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού και Πολιτισμού Νικόλαος Πέππας κήρυξε την έναρξη των αθλητικών εκδηλώσεων, καλωσορίζοντας τους γονείς και εκφράζοντας τις ευχαριστίες του για την εμπιστοσύνη τους στα αθλητικά προγράμματα του Δήμου, που όπως ανέφερε παρέχουν την ευκαιρία στα παιδιά να ψυχαγωγηθούν και να αθληθούν, παράγοντες που συμβάλουν στην υγιή ψυχοσωματική ανάπτυξη και την ευεξία τους. Ευχήθηκε επίσης «καλή επιτυχία» στους μικρούς αθλητές και τις αθλήτριες παροτρύνοντας τα παιδιά να συνεχίσουν να ασχολούνται με τον αθλητισμό, αναπτύσσοντας και εξελίσσοντας τις δεξιότητές τους στο άθλημα της αρεσκείας του.

Με την ολοκλήρωση των αθλημάτων, οι τρείς πρώτοι με το μεγαλύτερο σκορ στα παιχνίδια βραβεύτηκαν με μετάλλιο, ενώ όλα τα παιδιά έλαβαν δίπλωμα συμμετοχής.

Υπεύθυνη του προγράμματος ήταν η Ιωάννα Μαρτάκη. Ο Δήμος Αμαρουσίου ευχαριστεί θερμά την Παιδίατρο Δήμητρα Χρέλια για την εθελοντική υποστήριξη της στην εκδήλωση και η οποία είναι πάντα παρούσα σε όλους τους αγώνες.

Οι αθλητικές εκδηλώσεις συνεχίζονται έως 28 Ιουνίου, ενώ ακολουθεί το Αθλητικό & Πολιτιστικό Camp από 17/06 έως 26/7/2024.

Αναλυτικά οι εκδηλώσεις έχουν ως εξής:                               

 

Παρασκευή 24 Μαΐου

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΙΩΝ

Χώρος: Κλειστό Γήπεδο 4ου Γυμνασίου-Λυκείου

Ώρες διεξαγωγής: 17:00-20:00

Υπεύθυνη: Βαρβάρα Τούντα

Προπονητές: Κωνσταντίνος Γεωργιάδης, Γιάννης Σταθάκης

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: 10ο Δημοτικό Σχολείο Αμαρουσίου, 3ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου & Γήπεδο Ροδοδάφνης

 

Δευτέρα 27 Μαΐου

ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΕΝΗΛΙΚΩΝ & ΚΑΠΗ

Χώρος: Κλειστό Γήπεδο Σπύρος Λούης

Ώρες διεξαγωγής: 19:00-21:00

Υπεύθυνη: Μαρία Καλμπένη

Προπονητές: Αναστασία Θανοπούλου, Δήμητρα Λουλακά, Ευτυχία Καψάλη, Ρούλα Πλιάγκου, Έφη Ρογκάκου.

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: 3ο, 4ο, 6ο, 10ο, 11ο, 13ο, 15ο Δημοτικά Σχολεία Αμαρουσίου & Γυμναστήριο Σπύρος Λούης

 

Σάββατο 1 Ιουνίου

ΑΓΩΝΕΣ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Χώρος: 3ο & 11ο Δημοτικά Σχολεία

Ώρες διεξαγωγής: 10:00-15:00 & 15:00-21:00

Υπεύθυνος: Χρήστος Λεγάντης

Προπονητής: Κωνσταντίνος Γεωργιάδης

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: 3ο, 4ο, 9ο, 11ο Δημοτικά Σχολεία Αμαρουσίου

 

Κυριακή 2 Ιουνίου

ΑΓΩΝΕΣ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Χώρος: 3ο & 11ο Δημοτικά Σχολεία

Ώρες διεξαγωγής: 10:30-13:00

Υπεύθυνος: Χρήστος Λεγάντης

Προπονητής: Κωνσταντίνος Γεωργιάδης

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: 3ο, 4ο, 9ο, 11ο Δημοτικά Σχολεία Αμαρουσίου

 

Τετάρτη 5 Ιουνίου

ΓΙΟΡΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ – ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Χώρος: Κλειστό Γήπεδο Σπύρος Λούης

Ώρες διεξαγωγής: 19:00-21:00

Υπεύθυνη: Ιωάννα Μαρτάκη

Προπονήτριες: Λίζα Λούκου, Άντρια Χριστοδουλίδη

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: 1ο Γυμνάσιο, 3ο, 6ο, 10ο, 11ο, 13ο, 15ο Δημοτικά Σχολεία Αμαρουσίου, Κλειστό Γήπεδο 4ου Γυμνασίου-Λυκείου

 

Παρασκευή 14 Ιουνίου

ΓΙΟΡΤΗ ΤΕΝΝΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Χώρος: Δημοτικό Κολυμβητήριο

Ώρες διεξαγωγής: 18:30-20:30

Υπεύθυνη: Βιβή Ιωάννου

Προπονητές: Νίκος Δημουλάς, Διαμαντής Μανώλης – Σύριγγας, Δημήτρης Σκαρμούτσος

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: Δημοτικό Κολυμβητήριο

 

Σάββατο 15 Ιουνίου

ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Χώρος: Δημοτικό Κολυμβητήριο

Ώρες διεξαγωγής: 17:00-21:00

Υπεύθυνη: Μαρία Παράσχου

Προπονητές: Ελένη Στεφανιδάκη, Απόστολος Χαντζάρας

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: Δημοτικό Κολυμβητήριο

 

Κυριακή 16 Ιουνίου

ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΠΑΙΔΙΩΝ

Χώρος: Γήπεδο Ζεκάκου

Ώρες διεξαγωγής: 09:00-11:00

Υπεύθυνος: Κώστας Εγγλέζος

Προπονητής: Ανδρέας Ξευγένης

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: Γήπεδα οδών Ζεκάκου & Δωδεκανήσου

 

Παρασκευή 28 Ιουνίου

ΓΙΟΡΤΗ ΤΕΝΝΙΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ

Χώρος: Δημοτικό Κολυμβητήριο

Ώρες διεξαγωγής: 20:00-22:00

Υπεύθυνη: Βιβή Ιωάννου

Προπονητές: Νίκος Δημουλάς, Δημήτρης Σκαρμούτσος, Διαμαντής Μανώλης – Σύριγγας

Χώροι που πραγματοποιούνται τα αθλητικά προγράμματα: Δημοτικό Κολυμβητήριο

 

 

22ο ΑΘΛΗΤΙΚΟ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ CAMP:

ΑΠΟ 17/06 ΕΩΣ 26/07 2024 (6 ΠΕΡΙΟΔΟΙ)

 

 

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP

Download on the App Store Get it on Google Play

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ