Ανοιχτά θα παραμείνουν τα προαύλια του 1ου και 2ου Δημοτικού Σχολείου Βριλησσίων κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, τις καθημερινές από τις 17:30 έως τις 21:45, ώστε τα παιδιά να απολαμβάνουν το παιχνίδι και την άθλησή τους σε ασφαλή χώρο.
Κατά την είσοδο – έξοδο και κατά τις ώρες παραμονής στο χώρο, θα υπάρχει επίβλεψη από φυλακτικό προσωπικό που έχει ορίσει ο Δήμος Βριλησσίων, ενώ την ευθύνη για την ασφάλεια των παιδιών, κατά την παραμονή τους στον προαύλιο χώρο, φέρουν αποκλειστικά οι γονείς και κηδεμόνες.
Η πρωτοβουλία έχει στόχο να παρακινήσει τα παιδιά βγουν από το σπίτι και να μετατρέψουν τους αύλειους χώρους των σχολείων σε στέκια αθλητισμού και δημιουργίας.
**Εφιστούμε την προσοχή ότι μόνο ο προαύλιος χώρος των σχολείων θα παραμείνει ανοιχτός, ενώ όλοι οι υπόλοιποι χώροι του σχολείου παραμένουν κλειστοί.
![Ανοιχτά σχολεία στον Δήμο Βριλησσίων για παιχνίδι και άθληση 4 ΚΟΛΑΖ ΣΧΟΛΕΙΑ](https://maroussi.city/wp-content/uploads/2022/06/anoichta-scholeia-ston-dimo-vrilission-gia-paichnidi-kai-athlisi_62bb5a65e04a2.jpeg)